+372 5553 6525 info@blissest.com

India vürtsid ennetavad vähki

India vürtsid ennetavad vähki

Tõenäoliselt oled kuulnud, et toit on meie tervise üks suurim mõjutaja. Õige toit hoiab meid tervena, vale toit toetab haiguste teket. Paljudel india vürtsidel on aga vähki ennetav toime. Millistel täpselt, seda alljärgnevalt lähemalt tutvustamegi.


Teame kõik kurba tõsiasja, et üle maailma on just vähk see haigus, mis kõige sagedamini inimesi hauda viib. Globaalne statistika on murettekitav, sest paljudes riikides on 100 000 elaniku kohta rohkem kui 300 vähijuhtumit. Arvatakse, et kaasaegne inimene ei järgi just kõige tervislikumat eluviisi, mis tähendab, et toitumisharjumused on valed ning ka kehalist aktiivsust on liiga vähe.


Jah, just toitumisharjumuste muster on sageli see, millel on tugevad seosed paljude haiguste esinemissagedusega, seda eriti just vähi puhul. Seetõttu peaksid tervislikud toitumispõhimõtted olema esikohal igaühe jaoks. Kahjuks aga on levinud arvamus, et tervislik toit on maitsetu ja ühekülgne ning see on üks põhjustest, miks tervislikust eluviisist kergesti loobutakse, naastes tagasi vanade harjumuste juurde. Tegelikult on maitsvaid ja tervislikke variante rohkem kui küll!


Kui teile tundub, et sööte liiga sageli ühte ja sama toitu ning see on teid ära tüüdanud, siis miks mitte proovida hoopis mõnest kaugest riigist pärit uusi maitseid? Näiteks saab toitu valmistada India vürtside ja koostisosade abil – see ei ole ainuüksi väga maitsev, vaid ka tervislik ning ennetab vähihaigusi.


Kurkumiin/kurkum
Kurkumit peetakse vürtside kuningaks, sest see sisaldab kurkumiini (polüfenool), mis toimib vähirakkude kasvu aeglustajana. Kurkumiin survestab vähirakke hukkuma, kuid samas ei ohusta organismi terveid rakke.


Apteegitill
Apteegitill sisaldab aineid, mis on samuti vähivastased. Ateegitillis on fütotoitained ja antioksüdandid – need takistavad ensüümide tegevust, mis käivitavad vähirakkude paljunemise. Valmistage näiteks maitsev tomati-apteegitilli-küüslaugu supp. Kui see siiski ei ahvatle, siis võib proovida hoopis röstitud apteegitilli.


Safran
Safran on üks kallemaid vürtse maailmas ning see sisaldab koostisaineid, mis võitlevad vähiga. On juhtumeid, kus safrani abil kahanes pahaloomuline kasvaja poole võrra väiksemaks.


Köömen
Köömen sisaldab antioksüdante ja ühendeid, mis kontrollivad vähirakkude vohamist, seda eriti eesnäärmevähi puhul. Seega lisage oma toidule köömneid, mis muudavad toidu maitsvaks ja on samal ajal ka tervislikud.


Kaneel
Tarvitades vaid pool teelusikat kaneeli iga päev, hoiate vähi endast edukalt eemal. Maitseaines on rohkesti rauda ja kaltsiumit ning see vähendab kasvajarakkude kasvu ja blokeerib uute moodustumist. Hea mõte on alustada päeva tassikese teega, millesse on lisatud veidike kaneeli.


Oregano ehk pune
Pune aitab kõige paremini eesnäärmevähi vastu, sest sisaldab abtibakteriaalseid ja fütokeemilisi ühendeid, mis takistavad pahaloomuliste rakkude kasvu.


Cayenne’i pipar
Cayenne’i pipar hävitab samuti vähirakke ning kahandab kasvajarakkude suurust.


Ingver
Ingver alandab kolesteroolitaset ja tapab samal ajal ka vähirakke. Ingverit on lihtne lisada pea kõikidele köögiviljadele, mida pakud näiteks eelroas, pearoas või salatis.

Vähirakkudega võitlevad veel: aniis, basiilik, nelk, piparmünt, rosmariin, sinep, külmpressitud oliiviõli, avokaado ja äädikas.


NB! Soovime sulle tänutäheks kinkida e-raamatu “Tervislik eluviis”. Leiad siit 10 lihtsat harjumust kuidas muuta oma elu tervislikumaks kohe täna! Lihtsalt kliki siia ja telli e-raamat oma emailile.

 

Allikad:
http://eco.iarc.fr
http://www.wcrf.org
http://timesofindia.indiatimes.com