Kuidas õpetada last rahaga ümber käima?

Võrdlema
Saamise aeg Maksimum summa Intressimäär(%)* Min Summa Tööaeg
10 min. € 5000
Taotle Laenu
10 % € 500
08.00 - 20:00
10:00 - 20:00

Kuidas õpetada last rahaga ümber käima?
Ruut Mand

Lastele on vaja juba varakult seletada, kuidas rahaga ümber käima peab. Kindlasti paneb see aluse hilisemale käitumisele ning ehk hoiab ära nii mõnegi vea.
Head ja halvad kombed, teadmine mis on õige ja mis vale, peab sööma palju juur- ja puuvilju – need on asjad, mida me õpetame oma lastele maast madalast. Aga tihtipeale unustatakse üks väga oluline õppetund – kuidas rahaga ümber käia. Baasteadmised eelarve koostamise, säästmise kasulikkuse ja mõistliku kulutamise kohta on väga vajalik oma lapsele kaasa anda, et saaks välja kujuneda hea finantstaju.

1. Alusta varakult
Kohe, kui laps õpib asju loendama, tuleks talle tutvustada raha ja muud sellega seonduvat. Kindlasti saab laps sünnipäevaks või jõuludeks osaliselt kingituseks raha – see on hea võimalus seletada talle, et ta ei pea kogu raha ära kulutama, vaid mõistlik on raha koguda mõne suurema asja ostmiseks. Mõned vanemad soovivad hoida oma last turvalises keskkonnas ega ei soovi neile tutvustada täiskasvanute maailma liiga vara. Karm tõde on aga see, et raha dikteerib väga palju asju meie elus ja seega me peaksime oma järeltulijatele rahaasju juba varakult õpetama hakkama.
 
2. Ütle „EI“
Lapsed tahavad poes käies üldjuhul kõiki asju, mis neile vähegi huvi pakub. Loomulikult ei saa neile kõike lubada, mida nad tahavad või isegi kui saaks, siis pole see väga mõistlik. Seletage neile kui mitu tundi peab tööd tegema, et teenida ühe konkreetse asja raha. Rääkige neile, et tahtmise ja vajamise vahel on suur vahe – ilma korraliku talvejopeta ei saa hästi hakkama, kuid kindlasti pole vaja uusi mänguasju või muid riideid osta iga nädal. Samuti on siinkohal võimalik rääkida keskkonna säästmisest seoses liigse tarbimise vähendamisega.
 
3. Õpeta neile säästmise ja kulutamise põhitõdesid
Lapsed vajavad kogemust nii kulutamise kui ka säästmise kohta. Hea võimalus selleks on sildistada kaks purki – ühte purki saab kasutada maiustuste ja mänguasjade ostmiseks, teise purki laske lapsel koguda mõne suurema asja jaoks. Andke neile raha müntides ja sentides, et nad saaksid raha väärtusest paremini aru. Lapsed taipavad üsna ruttu, et mida vähem nad raha esimesse purki panevad, seda kiiremini saab teine purk täis ja nad saavad midagi suuremat ja hinnalisemat endale lubada.
 
4. Laske neil vigu teha
Kõige olulisem õppetund, mida lapsele anda saab, on see, kui raha on otsas, siis ongi see otsas. Kui laps hakkab kogu raha panema maiustustele mõeldud purki, mitte
säästmiseks mõeldud purki, siis ühel hetkel taipab ta nagunii, et ta ei saagi seda kallimat asja osta, kuna ta on kogu raha maiustustele kulutanud. Tehke koos eelarve järgmiseks päevaks – näiteks transport, lõunasöök, jook, snäkid jne. Panege paika summa, mis on mõeldud kulutamiseks sellel päeval. Selgitage talle, et kui ta kulutab ülearu palju snäkkidele, siis jääb tal lõunasöögi rahast puudu ning peab tühja kõhtu kannatama.
 
5. Anna neile praktilist nõu
Teooria õppimine on üks asi, kuid praktiline pool annab alles asjast selge pildi. Järgmine kord kui lähed toidupoodi, siis kaasake ka lapsed ostlemise protsessi. Tehke poodi kaasa näiteks väike ostunimekiri (väikematele lastele piltide kujul) ja anna lapsele ülesanne asjad poest üles leida ja korvi panna. Suuremad lapsed saavad juba hinnasilte lugeda ja otsida soodsamat varianti. Muidugi tuleb neile seletada, et soodsaim ei ole alati parim valik. Kõige lõpuks võiksid lapsed ise kassapidajale raha ulatada ja vahetusraha tagasi saada. Nii nad näevad, et hindade võrdlemine ja soodsamate valikute tegemine tagab selle, et rahast jääb ka midagi alles.
 
6. Ole eeskujuks
Lapsed õpivad läbi jäljendamise. Lapsed kopeerivad vanemate käitumist, olenemata sellest, kas see on positiivne või negatiivne. Kui nad näevad, et käitute rahaga pillavalt, siis võib arvata, et nad käituvad tulevikus samamoodi. Pea meeles, et ükskõik, mida te teete – lapsed võtavad sellest malli ja käituvad samamoodi ja see ei puuduta ainult rahaasju.

Kuidas Õpetada Last Rahaga Ümber Käima
Miina Malk

On teada tõde, et lapsed ei käitu mitte meie sõnade, vaid tegude järgi. Kui meil on kombeks kallite ostude tegelikku hinda varjata, paha tuju poeskäiguga turgutada või reklaami mõjul järjekordne imekreem soetada, siis täpselt sellise käitumisstiili saavad kodunt kaasa ka lapsed.

Õpetage lapsed rahaga ümber käima (5)
Renate Korjus

Pikemas perspektiivis on kasulikum õpetada lapsed rahaliselt iseseisvad olema, kui neile lihtsalt sularaha ulatada. Seetõttu on varajane algus oluline ning raha olemust võiks proovida seletada niipea, kui laps selle vastu huvi tundma hakkab. kolmeaastased korjavad rõõmuga sente hoiupõrsasse, et neid siis poes pulgakommi vastu vahetada. Suurematele lastele saab juba aga regulaarse taskurahaga häid harjumusi õpetada.

Nippe ja nõuandeid, kuidas last taskurahaga ümber käima õpetada
Illar Aare

OSA RAHAST SÄÄSTA? Võid ka proovida last motiveerida osa taskurahast säästma. Motiveerimisel aitab selline nipp: paku välja, et sellele summale, mis lapsel iganädalasest/igakuidest taskurahast kõrvale panna õnnestub, maksad sa intressi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*