Kuidas osta e-poodidest turvaliselt?

Võrdlema
Saamise aeg Maksimum summa Intressimäär(%)* Min Summa Tööaeg
10 min. € 5000
Taotle Laenu
10 % € 500
08.00 - 20:00
10:00 - 20:00

Kuidas teha e-poodides turvaliselt sisseoste?
Madi Eenpalu

5. Internetioksjonil osalemiseks tee eeltööd
Kui ostad kauba oksjonilt, kontrolli kindlasti müüja tausta ning kaupa. Küsi võimalikult palju lisaküsimusi kauba kohta ja vaata müüja seniste tehingute kohta tagasisidet. Eesti oksjonitel on võimalik müüjaga kohtuda ning kaup enne raha tasumist üle kontrollida. Välismaise oksjoni korral kontrolli kindlasti:
• Kas müüja on valmis tegema tehinguid Eestis asuva ostjaga?
• Kas müüja saadab kauba Eestisse?
• Milliste vahenditega saad Sina müüjale maksta?
• Mis juhtub siis, kui välismaalt ostetav kaup läheb tee peal kaduma või saab rikutud?
 
6. Ära võta e-ostude tegemisel suuri rahalisi riske
E-kanalites sisseostude tegemisel on mõistlik riskida ainult selliste summadega, mille kaotamist võid endale lubada. Väga väärtuslike kaupade ja kõrgete riskide korral on mõistlik kasutada tehingute läbiviimisel ka kolmandaid osapooli, näiteks notari vahendusteenust.
 
7. Kontrolli ostu lõppmaksumust
Tihti ei ole see hind, mida sa näed e-poes veel lõplik rahasumma, mida kauba eest tasuda tuleb. Lisanduda võivad transpordikulud, Eesti käibemaks, väljastpoolt Euroopa Liitu tellides ka ELi tollimaks.
 
Lõppkokkuvõttes ei pruugi internetist ostmine tulla oluliselt soodsam kui Eestis tavalisest poest ostmine. Küll aga võib internetist leida selliseid asju, mida kohalikes pärispoodides ei pakuta.
 
8. Maksa turvaliselt
Krediitkaardiga:
Kõige lihtsam ja levinum viis e-ostude eest tasumisel on krediitkaart. Andmete sisestamisel tuleb aga kindlasti kontrollida, et side Sinu arvuti ning e-poe vahel oleks turvaline. Selleks jälgi, et aadressireal oleks poe aadress kujul https://www.pood.ee, ning sinu brauser näitaks ühenduse krüpteerimise ikooni. Ikoonil klõpsates saad kontrollida, et sa oled ikka ühenduses just selle kauplusega, mida hetkel külastad.

Kuidas osta e-poodidest turvaliselt?
Valdur Malk

Veebipoodides ostlemine on kahtlemata üks mugavamaid trende, võimaldades üksnes paari minutiga teha sisseostud ning tellida endale kaup koju – pole vaja trügida kaupluse riiulite vahel ega seista järjekorras. E-poodides ostlemise puhul tuleks aga pöörata tähelepanu turvalisusele. Kuna e-poe kaudu ostes tuleb jagada delikaatseid isikuandmeid nagu nimi, aadress ja vahel ka arveldusandmed ning veebipoe kaudu tuleb kasutada maksmiseks mõnda makseplatvormi nagu pangalingid või muu selline, tuleb enne ostu lõpule viimist ja oma andmete jagamist veenduda, et tegemist on turvalise ostukohaga. Väike eeltöö tagab, et su isikuandmed on kaitstud ning keegi ei saa neid andmeid kuritarvitada. Alljärgnevalt leiad mõned nipid, mis aitavad eristada turvalisi poode ebaturvalistest ning ostelda veebipoodide kaudu murevabalt.

Kukkur
Miina Malk

Internetis ostlemine muutub aina populaarsemaks ning jõulude eel otsitakse sageli häid pakkumisi just e-poodidest. Kaarditehingute arv internetis kasvab aasta viimastel kuudel pea kolmandiku võrra. Paraku kasutavad inimeste ostumeeleolu ära ebaausad kaupmehed. Aasta lõpus sagenevad märkimisväärselt juhtumid, kus klient pöördub panga poole palvega kaarditehing peatada ning makstud raha tagasi kutsuda, sest on avastanud, et ta on sisestanud oma kaardiandmed mitteusaldusväärsele lehele. Teadlik inimene saab omalt poolt siiski palju ära teha, et muuta e-poest ostmine enda jaoks turvalisemaks.

Puust ja punaseks: kuidas internetis turvaliselt ostelda?
Kristo Aasmae

Väga populaarne on aga ka kaupade tellimine välismaistest e-poodidest. Turvalise välismaise e-poe kodulehel peaks olema märgitud, milliste riikide seadused sealt ostes kehtivad. Ole kindel ka selles, et netipoe kodulehel olev info kaupade tellimise, maksmise ja tagastamise kohta on piisav. Telli kaup ainult siis, kui kõik on selge ja tingimused Sulle sobivad. Kui oled ostnud midagi teise EL liikmesriigi e-kauplusest ja tehing ei õnnestu plaanipäraselt, siis on võimalik kaupleja suhtes tekkinud kaebuse lahendamiseks kasutada ODR-platvormi (elektrooniline keskkond, mille kaudu saab lahendada e-kauplejatega tekkinud kaebusi: (https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/?event=main.home2.show).

Kuidas e-poest turvaliselt osta
Angela Paasuk

– Säilita privaatsus. Isikuandmete väljastamisel peab kindlalt teadma, mida nendega tehakse. Tavaliselt on korralikel WWW-lehtedel teade, et privaatseid andmeid ei kasutata kolmandatele isikutele edasiandmiseks ega ka muul viisil, mis pole seotud ostuga.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*